Ryzec šeredný (Lactarius necator)

26. září 2011 v 23:33 |  Ryzce


KLOBOUK: Průměr 50 - 170mm, zprvu nízce sklenutý, na středu téměř vmáčklý, bez hrbolu, na okraji dlouho podvinutý, za vlhka slizký, nápadně tvrdý, nepásovaný, špinavě olivově zelený, olivově hnědý až téměř černohnědý.

LUPENY: jsou úzké, husté, mírně sbíhavé, nestejně dlouhé, za vlhka slzící, zprvu bělavé nebo nažloutlé, potom špinavě žluté, po otlačení a ve stáří tmavnoucí; mléko je bílé, ostře palčivé.

TŘEŇ: 30-70 x 10-25mm široký, válcovitý, nakonec dutý, za vlhka slizký, za sucha lesklý, někdy ďubkatý až jamkatý, svétle olivový, zelenavý nebo tmavě špinavě olivový, ve stáří s černavým nádechem.

DUŽNINA: je tlustá, tvrdá, špinavě žlutavá, pod pokožkou klobouku olivově hnědá, na řezu trochu hnědnoucí; má ostře palčivou chuť a nevýraznou vůni.

VÝTRUSNÝ PRACH: Bílý.

VÝTRUSY: 6-8 x 5,5-6,5 µm velké, bezbarvé, kulovité až oválné, na povrchu s osténky a žebry, které spolu tvoří hřebínkovité útvary
Roste hojně v listnatých i jehličnatých lesích především pod smrky a břízami. Vyrůstá jednotlivě nebo ve skupinách od července do října.

UŽITÍ: Dříve byl uváděn jako jedlý, ale v souvislosti s objevením obsahu látky necatorin nelze konzumaci doporučit. Název je odvozen od dříve používaného názvu této houby L necator. Necatorin má podle vyjádření chemiků mutační účinky (změna dědičných vlastností, rakovinotvorné účinky). Působení na člověka prozatím nebylo dostatečně prokázáno.

POZNÁMKA:Záměna je možná za ryzec zelený (Lactarius blennius), který je menší, bez černavých tónů, má kruhovitě skvrnitě pásovaný klobouk a roste v bučinách.

 


Komentáře

1 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:18 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.