Kozák habrový (Leccinum pseudoscabrum)

2. září 2011 v 17:48 |  Hřibovité

Slovensky: Kozák habrový
KLOBOUK: 50 - 150 mm široký,na okraji bez blanky, v mládí polokulovitý, potom vyklenutý, ve stáří až poduškovitý, barevně různý - šedožlutý, okrový, hnědožlutý, černohnědý, holý, vetšinou zvrásněný.Povrch klobouku po otlačení tmavne, za sucha často políčkovitě rozpraskává.

ROURKY:10 - 20 mm dlouhé, okolo vrcholu třeně mírně stlačené, v mládí bělavé, později až špinavě nažloutlé, ve stáří pak šedé nedo šedohnědé, po otlačení tmavnoucí.

PÓRY: Stejně zbarvené jako stěny rourek, drobné, okrouhlé, po otlačení tmavnoucí.

VÝTRUSNÝ PRACH: Hnědý.

TŘĚŇ: 70 - 160 x 10 - 30 mm, válcovitý, nebo protáhle kyjovitý, na povrchu šupinkatý, v horní části podélně rýhovaný. Šupinky jsou v horní polovině třeně v mládí bělavé, později šedé, v dolní polovině nejprve šedohnědé, ve stáří černohnědé až černé.

VÝTRUSY: 11,5 - 21,5 x 5 - 6,7 µm velké,elipsoidně vřetenovité,hladké, z bočního pohledu s málo zřetelnou suprahilární depresí.
VÝSKYT: Hojně rozšířený, spíše v nížinách a pahorkatinách, kde roste často v početných skupinách, i ve srostlicích, v listnatých a smíšených lesích pod habry a lískami. Ve vyšších polohách je o něco vzácnější.

UŽITÍ: V mládí dobrá jedlá houba, brzy však zasychá, tmavne a ztrácí tak kvalitu.
 


Komentáře

1 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:18 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.