Klouzek sličný (Suillus grevillei)

2. září 2011 v 16:19 |  Hřibovité


KLOBOUK: 5 - 15 cm široký, v mládí polokulovitý, potom až plochý, oranžový, nebo žlutooranžový, za vlhka slizký, za sucha lesklý, pokožka je nejméně do poloviny klobouku dobře sloupnutelná.
ROURKY: 0,5 - 1 cm dlouhé, krátce sbíhavé na třeň, sytě žluté, ve stáří hnědožluté, po otlačení slabě růžovějí.
PÓRY: Drobné, stejně zbarvené jako rourky, po otlačení slabě růžovějí, po delší době hnědnou.
VÝTRUSNÝ PRACH: Světle hnědý.
TŘEŇ: 4 - 10 x 1 - 3 cm, protáhle kyjovitý až válcovitý, v mládí je od třeně k okraji klobouku bělavé, za vlhka až gelovité velum, které zakrývá rourky. Během růstu postupně toto velum praská a jeho zbytky zůstávají na třeni jako prsten. Část třeně nad prstenem je žlutá, jemně zrnitá, spodní čast rezavohnědá.
DUŽNINA: Žlutá, v bázi třeně o něco tmavší, u mladých plodnic se na řezu barví lehce do růžova, ve třeni do modrozelena, chuť i vůně příjemná.
VÝSKYT: Roste dost hojně od nížin až do hor v jehličnatých a smíšených lesích, v zahradách, nebo parcích, vždy však pod modříny, se kterými tvoří mykorhyzu, najdeme ho od června do listopadu.....V některých letech jsem ho našel i v prosinci.
UŽÍTÍ: Docela dobrá jedlá houba, která je v kuchyni všestraně použitelná, docela dobře se i suší...Pokožku klobouku je třeba sloupnout.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.