Září 2011

Ryzec borový (Lactarius pinicola)

26. září 2011 v 23:59 Ryzce

Slovensky: Rýdzik sosnový


Klobouk: 5 - 15 cm široký, plochý, dlouho podvinutý, na středu prohloubený, na povrchu ozdoben více či méně výraznými kruhy, šafránově zbarvený, na řezu roní šafránové mléko.
Lupeny: Husté, šafránově zbarvené.
Třeň: Je dutý 2 - 6 cm dlouhý, bledý, s oranžovým nádechem.
Dužnina: Bělavá, na řezu při okraji a v klobouku až oranžová příjemné vůně i chuti.

Roste nehojně v jehličnatých a smíšených lesích pod borovicí lesní, se kterou tvoří mykorhyzu, především na vlhčích místech v mechu.
Poznámka: Nejvíce se podobá ryzci kravskému, který má ale chlupatý okraj klobouku a roní bílé mléko.

Ryzec šeredný (Lactarius necator)

26. září 2011 v 23:33 Ryzce


KLOBOUK: Průměr 50 - 170mm, zprvu nízce sklenutý, na středu téměř vmáčklý, bez hrbolu, na okraji dlouho podvinutý, za vlhka slizký, nápadně tvrdý, nepásovaný, špinavě olivově zelený, olivově hnědý až téměř černohnědý.

LUPENY: jsou úzké, husté, mírně sbíhavé, nestejně dlouhé, za vlhka slzící, zprvu bělavé nebo nažloutlé, potom špinavě žluté, po otlačení a ve stáří tmavnoucí; mléko je bílé, ostře palčivé.

TŘEŇ: 30-70 x 10-25mm široký, válcovitý, nakonec dutý, za vlhka slizký, za sucha lesklý, někdy ďubkatý až jamkatý, svétle olivový, zelenavý nebo tmavě špinavě olivový, ve stáří s černavým nádechem.

DUŽNINA: je tlustá, tvrdá, špinavě žlutavá, pod pokožkou klobouku olivově hnědá, na řezu trochu hnědnoucí; má ostře palčivou chuť a nevýraznou vůni.

VÝTRUSNÝ PRACH: Bílý.

VÝTRUSY: 6-8 x 5,5-6,5 µm velké, bezbarvé, kulovité až oválné, na povrchu s osténky a žebry, které spolu tvoří hřebínkovité útvary
Roste hojně v listnatých i jehličnatých lesích především pod smrky a břízami. Vyrůstá jednotlivě nebo ve skupinách od července do října.

UŽITÍ: Dříve byl uváděn jako jedlý, ale v souvislosti s objevením obsahu látky necatorin nelze konzumaci doporučit. Název je odvozen od dříve používaného názvu této houby L necator. Necatorin má podle vyjádření chemiků mutační účinky (změna dědičných vlastností, rakovinotvorné účinky). Působení na člověka prozatím nebylo dostatečně prokázáno.

POZNÁMKA:Záměna je možná za ryzec zelený (Lactarius blennius), který je menší, bez černavých tónů, má kruhovitě skvrnitě pásovaný klobouk a roste v bučinách.


Odkazy

16. září 2011 v 20:17 Vysvětlivky
1. Fotografie u jednotlivých druhů vkládám jako odkaz, při kliknutí na ně se Vám v novém okně otevře daný druh v galerii.

2.Pod Českým a Latinským názvem je nově i název houby Slovensky - kliknutím na něj se vrátíte o krok zpátky do rubriky. Totéž platí i u odkazů pod popisem houby (např. ZPĚT DO HŘIBOVITÝCH). Tyto odkazy se otvírají ve stejném okně.... Snažím se tak zjednodušit návrat do seznamu hub.