Hřib Quéletův (Boletus Queletii)

31. srpna 2011 v 18:46 |  HřibovitéSlovensky: Hríb Quéletov


Velice variabilní druh, jak barevně, tak tvarem plodnic. Houbaři si ho často pletou s hřibem kolodějem, ten má ale třeň pokrytý více či méně výraznou síťkou.
KLOBOUK: 5 - 15 cm široký, v mládí polokulovitý, později klenutý, hnědooranžový, vínovooranžový, hnědý, nebo až téměř okrový, většinou hrbolatý. Pokožka klobouku po otlačení tmavne.
ROURKY: 1 - 2 cm dlouhé, žluté nebo okrové, na řezu se zbarvují do modra.
PÓRY: V ranném mládí žluté, brzy se však zbarvují do červena až červenooranžova, ve stáří pak je jejich barva oranžová nebo okrová, po otlačení se póry zbarvují do modra.
VÝTRUSNÝ PRACH: Hnědoolivový.
TŘEŇ: 5 - 15 x 2 - 3 cm, nejprve soudkovitý, potom protáhle kyjovitý nebo válcovitý, v horní části žlutý až okrový, postupně směrem dolů přes oranžovou, u báze hnědo červený, bez síťky, pokrytý jemnými šupinkami, které jsou podobně zbarvené, jako povrch třeně. Celý povrch po otlačení silně modrá.
DUŽNINA: Světle žlutá, v bázi třeně vínovo hnědá, na řezu silně modrající. Chuťje nevýrazná, vůně nenápadná.
VÝSKYT: Tonto nádherný hřib roste velmi vzácně od června do října, v oblasti teplomilné květeny v listnatých lesích, ale i na hrázích rybníků, nejčastěji pod duby, habry, nebo lípami.
UŽITÍ: Za syrova, nebo nedostatečně tepelně upravený působí zažívací potíže. Je zařazen v Červeném seznamu Č.r. jako ohrožený druh, tak je nutné ho chránit a nalezené plodnice na lokalitě dobře zamaskovat.


 


Komentáře

1 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:18 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.