Hřib nachový (Boletus rhodoxanthus)

31. srpna 2011 v 19:45 |  Hřibovité


Slovensky: Hríb purpurový
Jeden z nejkrásnějších "barevňáků", který se u nás dá najít. nejvíce mu je podobný hřib satan, za který si ho houbaři někdy pletou a obráceně.
KLOBOUK: V mládí polokulovitý, postupně klenutý až téměř plochý, 5 - 20 cm, bělavý, postupně během růstu se objěvují růžové, nebo hnědorůžové tóny, které od okraje klobouku pozvolna přechází v šedobílou barvu. Pokožka klobouku po otlačení poněkud tmavne.
ROURKY: 1 - 3 cm dlouhé, v mládí žluté, později žlutookrové, na řezu se barví do modra.
PÓRY: V mládí žluté, brzy se zbarvují do krvavě červené, ve stáří červenooranžové, po otlačení modrají.
TŘEŇ: 4 - 15 x 3 - 6 cm, nejprve břichatý, později válcovitý, nebo kyjovitý, sytě žlutý, u báze karmínově červený, celý pokrytý purpurově červenou síťkou.
DUŽNINA: V mládí sytě žlutá, později světle žlutá, u báze třeně s hnědočerveným nádechem, na řezu intenzivně modrající. Chuť i vůně příjemná, slabě houbová.
VÝSKYT: Velice vzácný druh, který u nás roste v teplých listnatých lesích na světlých a vyhřátých místech, ale i na hrázích a březích rybníků, jen na bazických půdách. Při troše štěstí ho najdeme jednotlivě, nebo v malých skupinách pod duby a buky od července do října.
UŽITÍ: Hřib nachový je jako většina barevných hřibů za syrova jedovatý. Je zařazen do Červeného seznamu Č.r. jako kriticky ohrožený druh, takže bychom ho v žádném případě meměli sbírat na konzumaci, ale maskovat a jeho lokality evidovat.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.