Srpen 2011


Hřib Fechtnerův (Boletus fechtnerii)

31. srpna 2011 v 21:57 Hřibovité


KLOBOUK: 5 - 20 cm široký, v mládí polokulovitý, bělavý, později klenutý, někdy až plochý, šedý, nebo šedohnědý. Pokožka klobouku na otlačených místech růžoví, nebo hnědne.
ROURKY: 1 - 2 cm dlouhé, v mládí živě žluté, u starších plodnic s olivově zeleným nádechem, na řezu modrající.
PÓRY: Srejné barvy jako rourky, ve stáří někdy až okrově hnědé, po otlačení modrají.
VÝTRUSNÝ PRACH: Hnědoolivový.
TŘEŇ: 5 - 15 x 3 - 6 cm, v mládí vejčitý, později kyjovitý, na bázi zaoblený,žlutý až žlutooranžový, ve vrchní části pokrytý výraznou žlutou síťkou, ve spodní části se nachází červená prstencovitá zóna, která není vždy výrazná, někdy se jeví jen jako načervenalé skvrny. Povrch třeně na otlačených místech modrá.
DUŽNINA: Citronově žlutá, v bázi třeně načervenalá nebo červená, na řezu silně modrá. Cuť i vůně nenápadná, slabě houbová.
VÝSKYT: Velice vzácný druh rostoucí od června do září v teplomilných listnatých lesích, většinou na vyhřátých prosvětlených místech, nebo na hrázích a březích rybníků, na bazických podkladech hlavně pod duby, buky, lípamy.
UŽITÍ: Jedlý, ale zákonem chráněný druh podle vyhlášky č. 395/92 Sb. Je zařazen do Červené knihy jako kriticky ohrožený druh..... Při nalezení je dobré plodnice zamaskovat před "houbořezy".